Вверх
Заказать звонок
Запис
до лікаря

лікування ендометріозу

Що таке ендометріоз?

Ендометріоз - гінекологічне захворювання, при якому відбувається утворення вузлів, подібних за будовою з внутрішньою слизовою оболонкою матки (ендометрієм), розташованих усередині матки, а також за її межами. Ендометріоз є це доброякісним захворюванням, пов'язаним з гормональними і імунними порушеннями в організмі жінки, яке характеризується розростанням тканини, схожої по своїй будові і функції з ендометрієм (слизовою оболонкою матки), за межами кордонів нормального розташування слизової оболонки матки. Під впливом гормонів яєчників у вогнищах ендометріозу відбуваються циклічні перетворення, подібні зі змінами в слизовій оболонці матки, що обумовлює прояви захворювання. Вогнища ендометріозу можуть локалізуватися в будь-якому органі, але найчастіше в органах репродуктивної системи.

У більшості випадків причиною безпліддя і є дане захворювання, яке може поєднуватися з міомою або запальними процесами, що відбуваються в статевій системі.

Класифікують такі форми ендометріозу:

перитонеальная форма може бути різною по силі пігментації (білого, червоно-синього, коричнево-чорного), фіброзу.
кістозна оваріальна форма характеризується утворенням ендометріозних кіст яєчників. Важливе значення при цьому діагнозі грає кількість спайок і їх характер.
ректовагінальное форма підрозділяється на глибоку (в матці) і поверхневу (яєчниках, маткових трубах, маткових і кишково-маткових зв'язках).
Ендометріоз має вигляд дрібних ізольованих або зливаються з навколишніми тканинами вогнищ округлої або неправильної форми, порожнини яких містять темну густувату або склоподібну рідина. Під час менструального циклу відбувається крововилив в замкнуті порожнини. Вміст порожнин може поширюватися на здорові тканини, руйнуючи їх, або виливатися назовні з менструальної кров'ю. З кожним наступним менструальним циклом зміни повторюються і збільшують поширення ендометріоїдних вогнища.

Навколо вогнищ ендометріозу часто формуються спайки. В результаті розвитку передаються статевим шляхом і проростання на ендометріоз нервових волокон, розвивається больовий синдром.

В постменопаузальному віці, під час вагітності та лактації захворювання призупиняє своє розвиток.

Методи лікування ендометріозу

Одним з найпоширеніших методів лікування ендометріозу є хірургічне, тобто повне видалення вогнищ ендометріозу, ендометріоїдних кіст яєчників, вузлів в позадиматочном просторі під час ( «Лапароскопія»). Після проведення операції може знадобитися призначення лікарських препаратів, які перешкоджають подальшому утворенню та росту вогнищ ендометріозу, що теж є важливою частиною процесу лікування ендометріозу.

Здатність до зачаття повертається в 40-70% випадків після проведення оперативного лікування. Якщо вагітність не наступає протягом 12 місяців після закінчення лікування ендометріозу, при важких формах ззаболеванія або якщо є інші супутні причини безпліддя (непрохідність маткових труб, чоловіче безпліддя), найбільш оптимальним лікуванням ендометріозу є метод екстракорпорального запліднення ( «Екстракорпоральне запліднення»).

Лікарі Клініки професора Феськова А.М. ® мають великий досвід діагностики та лікування ендометріозу, що дозволяє підібрати найбільш підходящий в кожній конткретной ситуації план лікування.

Ендометріоз і безпліддя

Причини безпліддя при ендометріозі вельми різноманітні. В результаті гормональних і імунних зрушень в організмі жінки порушується процес дозрівання фолікула і овуляції ( «Будова і функція жіночої статевої системи»). Якщо овуляція і відбувається, то яйцеклітина може «загинути» в черевній порожнині від клітин імунної системи, які при ендометріозі виділяють різноманітні токсичні речовини. При утворенні ендометріоїдних кіст в яєчниках руйнується фолікулярний апарат, що також знижує здатність до зачаття. При локалізації вогнищ ендометріозу на маткових трубах страждає їх рухова функція. Спайковий процес в області яєчників і маткових труб також сприяє розвитку безпліддя ( «спайковий процес»).

Причини і симптоми ендометріозу

Ендометріоз виникає у жінок репродуктивного віку. У нормі у всіх жінок під час менструації життєздатні клітини ендометрію разом з менструальною кров'ю можуть потрапляти в черевну порожнину через маткові труби. Однак, тільки при наявності певних факторів ці клітини можуть приживатися в черевній порожнині.

Головними з цих факторів є спадкова схильність - мутації, через які імунні клітини не здатні знищувати клітини ендометрія.

У виникненні та прогресуванні захворювання грає роль вплив несприятливих екологічних факторів, порушення імунітету, гормональний дисбаланс.

Пацієнтки зазвичай скаржаться на болі внизу живота і в попереку, які зазвичай з'являються перед менструацією і тривають під час неї. До симптомів ендометріозу також відносяться порушення менструального циклу: кровомазанье (мізерні кров'янисті виділення) до або після менструації, тривалі менструації. У деяких жінок виникають больові відчуття під час статевого акту, здуття живота, запори. Найчастіше єдиним симптомом ендометріозу може бути безпліддя ( «Причини жіночого безпліддя»).

діагностика ендометріозу

Припустити наявність ендометріозу лікар може, провівши звичайне гінекологічне дослідження. Для точної діагностики необхідно використовувати додаткові методи дослідження. Так, ендометріоз шийки матки виявляють при кольпоскопії, ультразвукове дослідження допомагає в діагностиці ендометріоїдних кіст яєчників.

Інформативним методом в діагностиці аденоміозу - ендометріозу матки є метод гістероскопії ( «Гістероскопія»).

Особлива роль в діагностиці ендометріозу яєчників, маткових труб, очеревини позадіматочного простору відводиться методам візуальної діагностики під час лапароскопії ( «Лапароскопія») або трансвагинальной гідролапароскопія ( «Трансвагінальна гідролапароскопія»). У цих випадках органи таза оглядаються за допомогою мініатюрної відеокамери, яка вводиться в черевну порожнину через прокол черевної стінки (лапароскопія) або через прокол піхви (трансвагінальна гідролапароскопія).