Вверх
Заказать звонок
Запис
до лікаря

Спермограма

Аналіз еякуляту, кількості і властивостей клітин сперматогенезу є основним пунктом діагностики чоловічого безпліддя. Цей аналіз називають спермограма. Значення спермограми в діагностиці безплідності настільки велике, що багато хто вважає його єдиним необхідним аналізом (до всього, на відміну від більшої частини інших діагностичних методів, спермограма виконується швидко, і коштує не дуже дорого). Це, безумовно, перебільшення, але воно відображує велику цінність діагностичної інформації, яка може бути отримана за допомогою цього методу дослідження.

Слід зазначити, що для найбільшої точності результату спермограми необхідно повторити її 2-3 рази. При цьому існують такі умови для чоловіка перед здачею спермограми:

 • утримуватися від сім'явиверження протягом 3-5 днів (оптимальний термін 4 дня);
 • утримуватися від прийому алкогольних напоїв, сильнодіючих препаратів (снодійні і заспокійливі засоби) протягом цього терміну;
 • утримуватися від відвідин саун, лазень, а також від прийому гарячих ванн;

Ідеальним методом отримання еякуляту для спермограми визнана мастурбація, цей метод рекомендується Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я. Збір сперми в презервативі не використовують через згубної дії мастила на сперматозоїди. Перерваний коїтус також не рекомендується - в зразки сперми ймовірно потрапляння клітини вагінального походження, або мікрофлора, характерна для організму партнера. Найкраще отримання сперми здійснити в спеціалізованому Центрі ЕКЗ професора Феськова О.М., що дозволить фахівцям почати аналіз відразу після розрідження еякулята. Збір матеріалу в домашніх умовах допускається, якщо пацієнт зможе забезпечити доставку еякулята в лабораторію протягом 30-40 хвилин при температурі тіла.

Здати спермограму в Клініці професора Феськова О.М.

Здати аналіз спермограма в Клініці професора Феськова О.М можна:

 • в місті Харків - пн-пт 8: 00-16: 00, в суботу за попереднім уточненням
 • в місті Київ - пн-пт 8: 30-15: 30

Аналіз виконує наша власна лабораторія!

Для здачі аналізу в клініках оборуовани спеціальні кімнати.

Попередній запис не знадобиться. Можна приходити в зазначені години роботи.

За результатами спермограми рекомендуємо проконсультуватися з фахівцем: андрологом або репродуктологом

З усіх питань звертайтеся до наших координаторів за телефонами: 0800507790 (безкоштовно по Україні), (057) 760 46 66, (044) 233 67 46

Норма результатів спермограми

Нижче наведені норми сперміологіческіх показників ВООЗ. Ми сподіваємося, що дана таблиця допоможе Вам краще зорієнтуватися в спермограмме, але підкреслюємо, що результати спермограми оцінюються комплексно і норми задає та лабораторія, в якій Ви здаєте аналіз. Коректно трактувати результати може тільки лікар уролог-андролог або репродуктолог.

ПОКАЗНИК НОРМА
Об `єм 3-5 мл
В'язкість 0,3-1,2 см
Колір Серовато-белый
Час розрідження 15-30 минут
рН 7,2-7,6
Кількість сперміїв в 1 мл >20 млн.
Кількість живих сперміїв 65-90 %
Активно рухливі 25 % - 50%
Рухливі 20% - 32%
Нерухомі 6% - 40%
Нормальної форми >30 %
Спермагглютінація Немає
Лейкоцити 1-3 в полі зору

Позначення порушень сперми

 • Нормоспермія - все характеристики еякуляту в нормі, нормальна сперма.
 • Нормозооспермія - все характеристики, пов'язані з фертильністю сперми, в нормі, але при цьому допустимі відхилення, що не впливають на безпліддя (підвищений вміст округлих клітин, аномальний pH, аномальна в'язкість або неразжіженіе еякуляту).
 • Олігоспермія - недостатній обсяг еякуляту (менше 2 мл).
 • Олігозооспермія - недостатня кількість сперматозоїдів (концентрація менш 20 млн / мл).
 • Астенозооспермія - недостатня рухливість сперматозоїдів (А <25% або A + B <50%).
 • Акінозооспермія - повна нерухомість сперматозоїдів.
 • Тератозооспермія - підвищений вміст аномальних сперматозоїдів (більше 50% при дослідженні нативного еякулята або більше 85% при дослідженні забарвленого мазка сперми).
 • Некрозооспермія - відсутність живих сперматозоїдів.
 • Лейкоцітоспермія - підвищений вміст лейкоцитів (понад 1 млн / мл).
 • Гемоспермія - присутність еритроцитів в еякуляті.
 • Азооспермія - відсутність сперматозоїдів в еякуляті.

Точність спермограми

При знайомстві пацієнта з результатами спермограми, він повинен знати наступне. Все до єдиної показники сперми сильно змінюються з плином часу. Якщо обсяг сперми при аналізі склав 3 мл, то при наступній еякуляції він може мати зовсім інші значення, а також інші значення він матиме через місяць, тим більше через півроку. Той же принцип стосується інших параметрів. У керівництві ВООЗ наводяться результати цікавого дослідження. Графік концентрації сперматозоїдів чоловіка, з яким протягом двох років двічі на тиждень робили спермограмму. Значення концентрації коливалися від 120 млн / мл (відмінна сперма) до 15 млн / мл (олигозооспермия). Саме тому в репродуктології загальновизнано, що для аналізу необхідно досліджувати сперму двічі з інтервалом не менше двох тижнів, а в разі істотних відмінностей в параметрах - тричі.

Показники спермограми

Час розрідження еякулята

Час розрідження еякулята - перший досліджуваний параметр. Вивергається сперма в більшості випадків є коагулят - вона не є абсолютно рідкої. Після певного часу еякулят стає рідким під дією ферментів передміхурової залози, що містяться в спермі. Розрідження визначається по зміні в'язкості сперми. Здорова сперма розріджується протягом 15-30 хвилин. Якщо розрідження сильно затягується або не наступає зовсім - це може свідчити про порушення в роботі передміхурової залози.

Зв'язки між часом розрідження еякулята і чоловічим безпліддям не виявлено. Таким чином, в'язкість сперми не робить прямого впливу на здатність до запліднення. Однак підвищена в'язкість вказує на ймовірні дисфункції передміхурової залози - порушення в біохімічному складі насінної рідини. А це в деяких випадках може привести до чоловічого безпліддя.

Аналіз неразжіженной сперми зазвичай призводить до помилок у визначенні концентрації і рухливості сперматозоїдів. Тому для визначення інших параметрів еякуляту необхідно дочекатися повного розрідження, або додати в сперму спеціальні хімічні речовини, що прискорюють розчинення.

Об `єм еякуляту

Об `єм еякуляту - одна з найважливіших характеристик спермограми. Разом з концентрацією сперматозоїдів, цей показник говорить про загальну кількість живчиків, вивергався при статевому акті. Обсяг, менший 2 мл, вже може розглядатися як причина безпліддя (олігоспермія).

При виверженні в піхву сперматозоїди виявляються в досить агресивних для них умовах. Кисле середовище піхви згубна для сперматозоїдів і велика їх частина протягом 2-3 годин гине. За цей час самі рухливі і "здорові" сперматозоїди повинні встигнути проникнути в матку, в якій умови для їх життя сприятливі. Насіннєва рідина на деякий час защелачівает середу піхви, роблячи її менш кислому, що дає можливість активним сперми піти в матку. Припускають, що малий обсяг насінної рідини "не справляється" з цим завданням: чим менше насінної рідини, тим менший час вона може стримувати кислотність піхви.

Більш того, насіннєва рідина локально пригнічує імунітет подружжя (адже для імунної системи жінки сперматозоїди є чужорідними мікроорганізмами). І з цієї точки зору обсяг еякуляту грає істотну роль. Ймовірно, багато важливих властивості насінної рідини ще залишаються невідомими науці.

Зважаючи на важливість такого показника спермограми, як обсяг сперми, пацієнту необхідно зібрати в контейнер по можливості весь еякулят. При втраті більше однієї четвертої частини еякуляту, призначеного для аналізу, необхідно обов'язково повідомити про це лікаря. Слід пам'ятати, що перша частина еякулята найбільш багата сперматозоїдами.

У деяких випадках еякуляція відсутня зовсім, незважаючи на відчуття оргазму. Це може говорити про так званої "ретроградної еякуляції" (сім'явиверження в сечовий міхур). У таких випадках має сенс вивчити сечу після оргазму на наявність в ній сперматозоїдів.

Колір еякуляту

Колір еякуляту - досить загадковий і невизначено трактований параметр. Традиція записувати колір і запах сперми тягнеться з ХIХ століття, коли цими ознаками характеризувалися все хімічні речовини, а також рідини організму. В даний час колір, як і запах еякулята, не несе важливої ​​діагностичного значення, і Всесвітня Організація Охорони здоров'я не рекомендує фіксувати цей параметр в стандартній спермограмме.

У більшості чоловіків сперма "біло-сіруватого" кольору. Численні відтінки: молочно-білий, жовтуватий, прозорий не можуть чітко свідчити про якісь порушення. Виняток становить лише еякулят "рожевого" кольору, що свідчить про гемоспермія - підвищеному вмісті еритроцитів в спермі.

Водневий показник (pH)

Водневий показник (pH) - кислотність еякуляту - часто є важливою підказкою у визначенні порушень репродуктивної функції. Здоровий еякулят має слаболужну реакцію середовища (pH 7,2-7,6). Зміна цього показника в будь-яку сторону від норми, при відсутності інших відхилень, не може свідчити про якісь порушення. Але разом з іншими ознаками впливає на постановку діагнозу.

Кількість сперматозоїдів

Кількість сперматозоїдів - перше, на що звертають свою увагу лікарі, взявши в руки спермограмму. У порівнянні з цією характеристикою, всі інші здаються дрібницями. Для підрахунку кількості сперматозоїдів використовують різні мікроскопічні пристрої. Найбільша точність у камери Горяєва (камера Ноебауера). Зазвичай кількість пишуть в спермограмме у вигляді концентрації (к-ть мільйонів на один мілілітр). В здоровому еякуляті сперматозоїдів не менше 20 мільйонів в мілілітрі.

Рухливість сперматозоїдів

Рухливість сперматозоїдів за важливістю слід за їх кількістю. Сперматозоїди ділять на 4 категорії рухливості:

Категорія A - спермії зі швидким і прямолінійним рухом, швидкість їх руху повинна бути не менше 0,025 мм / с (тобто не менше половини власної довжини в секунду).

Категорії B - спермії з повільним прямолінійним рухом, швидкість менше 0,025 мм / с, але траєкторія руху все-таки пряма.

Категорія C - сперматозоїди, які рухаються непрямолінійність (і ті що ледве борсаються на місці, і ті що носяться колами).

Категорія D - повністю нерухомі сперматозоїди.

В еякуляті завжди присутні всі без винятку категорії рухливості. Зазвичай найбільше нерухомих сперматозоїдів категорії D (від 40% до 60%) - це, як правило, померлі або вмираючі "від старості" сперматозоїди. Таким чином чим менше стриманість перед сім'явипорскуванням - тим менше нерухомих сперматозоїдів в еякуляті. Також зазвичай багато швидких прямолінійних сперміїв категорії А (40-60%), це здорові, "молоді" сперматозоїди, недавно сформувалися в яєчках. Непрогрессивное-рухливих сперматозоїдів категорії В зазвичай 10-15%, і це, як правило, сперматозоїди з порушеннями будови шийки або джгутики, або "старіючі". Також зазвичай мало сперматозоїдів повільних з прямим рухом категорії С (5-15%).

У нормальній фертильной спермі прогресивно-рухливих сперматозоїдів (A + B) має бути не менше половини, або швидких прогресивно-рухомих (A) не менше чверті. На рухливість сперматозоїдів впливає багато факторів. Важливим фактором є температура: при температурі тіла (близько 37 С) швидкість руху максимальна, при кімнатній температурі вона знижується, а при температурі менше 10 С сперматозоїди майже не рухаються.

Існують методи, що дозволяють дізнатися, яка кількість сперматозоїдів серед нерухомих є живим. Для цього сперму підфарбовують еозином. Ця речовина червоного кольору не може проникнути крізь оболонку сперматозоїда, але оболонка загиблого спермия швидко руйнується, і він забарвлюється червоним. Даний метод має сенс застосовувати при акінозоосперміі - повної нерухомості сперматозоїдів, щоб з'ясувати, чи пов'язана ця нерухомість з загибеллю, або порушеннями жгутикового апарату.

Дослідження показують, що чоловіки, чия сперма містить до 85% патологічних сперміїв, можуть мати здорових дітей. Це, звичайно, при інших нормальних параметрах.

Для оцінки якості сперми підраховують не тільки відсоток аномальних сперматозоїдів, але і середня кількість патологій на один сперматозоїд (індекс спермальної порушень, SDI) і середня кількість патологій на один аномальний сперматозоїд (індекс тератозооспермії, TZI). При перевищенні TZI значення 1,6 сперма вважається аномальною, а при перевищенні SDI значення 1,6 можуть виникнути проблеми навіть при штучному заплідненні.

Спермагглютінаціі (склеювання сперматозоїдів)

Спермагглютінаціі (склеювання сперматозоїдів) - є сигналом грізних імунних порушень, якому, на жаль, не завжди приділяють належну увагу. Часто неправильно думають, що аглютинація не дозволяє сперматозоїдам вільно рухатися і досягти яйцеклітини. Це не вірно. Само по собі склеювання зачіпає зазвичай невелику частину сперматозоїдів, і не перешкоджає руху більшості, але наявність аглютинації може свідчити про присутність в еякуляті антиспермальних антитіл, які і можуть бути причиною безпліддя. Істинну спермагглютінаціі нелегко розпізнати, іноді потрібні спеціальні методи для відмінності її від спермагрегаціі. Агрегація сперматозоїдів - це склеювання, викликані не імунними причинами, а слизом, що міститься в спермі. Спермагрегація на фертильність сперми ніяк не впливає.

Антиспермальні антитіла

Антиспермальні антитіла (АСА, або АСАТ) - наявність антитіл організму проти сперматозоїдів. З'єднуючись з джгутиком, АСА пригнічують рух сперматозоїда. Прилипаючи до голівки, перешкоджають заплідненню. АСА можуть утворюватися як в організмі чоловіка, так і в організмі жінки, чим викликають безпліддя. Для діагностики АСА в спермі використовують різні методи, найбільш поширеним серед яких є MAR-тест (Mixed Immunoglobuline Reaction - "реакція імуноглобулінів при змішуванні").