Вверх
Заказать звонок
Запис
до лікаря

Ультразвукове дослідження

Ультразвукова діагностика в гінекології, як і в інших напрямках медицини, в даний час стала одним з провідних методів дослідження, що обумовлено неінвазивністю і не впливають методики, її високою інформативністю, відносною простотою і доступністю. Безпека методу зробила його одним з основних в контролі за станом плоду, що розвивається.

Даний метод дослідження дозволяє «побачити» органи малого тазу, об'єктивно оцінити їх структуру і функцію. Причому для проведення цього методу практично відсутня необхідність в спеціальній попередній підготовці. Проведення ультразвукового дослідження не супроводжується хворобливими відчуттями і пошкодженням тканин організму. У зв'язку з цим цей метод отримав широке поширення в гінекології і на сучасному етапі застосовується як скринінговий, тобто практично до всіх пацієнткам, які проходять обстеження при безплідді.

Коли застосовується ультразвукове дослідження?

Ультразвукова діагностика дозволяє виявити:

  • захворювання матки - пухлини доброякісні та злоякісні, аденоміоз, гіперплазію ендометрія (потовщення слизової оболонки матки) і поліпи, спайки в порожнині матки;
  • захворювання яєчників - кісти, ендометріоз ( «Ендометріоз»), рак яєчників;
  • аномалії розвитку внутрішніх статевих органів - подвоєння матки, перегородку в матці;
  • захворювання маткових труб - запальні процеси, пухлини;
  • позаматкову вагітність;
  • внутрішньоматкові контрацептивні засоби.

За допомогою УЗД можна проконтролювати зростання фолікула, овуляцію, що сталася , визначити товщину ендометрія.

Принцип метода

Метод УЗ діагностики заснований на розходженні швидкостей поширення ультразвуку в різних за фізіологічними властивостями середовищах (тканинах) організму. Ультразвук є хвилеподібно поширюються коливання частинок матеріального середовища з частотою вище 2000 Гц (що вище порога, сприйманого людським вухом). Отримується зображення виникає в результаті відображення ультразвуку від структур органу. Поширення ультразвукової хвилі залежить від акустичних властивостей досліджуваних тканин, кожна з яких має певний опір. Найменшим опором в організмі людини мають рідкі середовища і найбільшим - кісткова тканина. Виходячи з цього, рідина вважається ідеальним середовищем для поширення ультразвукових коливань, що визначає необхідність наповнення сечового міхура для гарної візуалізації органів малого таза.

Як проводиться ультразвукове дослідження?

Ультразвукове дослідження може проводитися безпосередньо через передню черевну стінку або через піхву. При огляді органів через черевну стінку обов'язковою умовою є наявність наповненого сечового міхура. У гінекологічній практиці основним методом ультразвукової діагностики є трансвагінальне дослідження (через піхву). При цьому немає необхідності в наповненні сечового міхура і органи малого тазу можна розглянути більш детально. Тому УЗД через піхву є найкращим методом ультразвукового дослідження.
Ультразвукове дослідження проводиться при першому прийомі у лікаря репродуктолога. Надалі частота УЗ досліджень залежить від виявленої патології, необхідності в контролі стану внутрішніх статевих органів.

Як виглядають внутрішні статеві органи при ультразвуковому дослідженні?